четвртак, 28. јун 2018.

Русија 2018: Србија се у групи опростила од Мундијала!

Гладиус       четвртак, 28. јун 2018.

Фудбалери Србије завршили су учешће на Светском првенству у Русији већ у групној фази поразом од Бразила са 2:0 у трећем колу групе Е.

'Орлови' су после стартног тријумфа над Костариком забележили два узастопна пораза и било је јасно да их је неуспех против Швајцарске много погодио, па против Бразилаца, осим у двадесетак минута на старту другог полувремена, нису били ни близу очекиваног нивоа.

Тако су такмичење завршили на трећем месту групе са три бода, док ће у осмину финала првопласирани Бразил са седам, односно Швајцарци са два мање.

Пре трећег меча постојало је неколико могућности за пласман Србије даље, али је ниједна није укључивала пораз, па су Швајцарци и ремијем у Нижњем Новгороду (2:2 са Костариком) обезбедили другу позицију на табели.

Утакмица у Москви почела је очекиваном иницијативом Бразилаца, али су их наши репрезентативци изненадили високим пресингом и онемогућили да играју своју игру у првих 20 минута. ‘Орлови’ су одлично парирали фаворизованом ривалу, али нису успевали да се довољно конкретно приближе голу Алисона Бекера, чак ни из корнера који су најављивани као најбоље шансе.

Очекивано, у екипи селектора Титеа све је полазило од Нејмара и Кутиња, који су средином првог дела почели да се разигравају и праве све више проблема нашим играчима.

Није их омео ни рани излазак повређеног Марсела, који је већ у 10. минуту морао да уступи место Филипеу Луису због повреде, да би у 25. Владимир Стојковић сјајно интервенисао и спасао свој гол. Габријел Жезус и Нејмар су некако угурали лопту до петерца, после чега је уследио шут звезде Пари Сен Жермена.

Чувар мреже Србије у још неколико наврата је одлично реаговао и пратио игру, али у 36. минуту је и он био немоћан.

Невероватну лопту је послао Кутињо кроз саму средину одбране Србије, која је, упркос позиционом нападу, очајно реаговала. Додавање везисте Барселоне прошло је између Милоша Вељковића и Александра Коларова, њу је покупио Паулињо који је утрчао и врхом копачке пребацио Стојковића за 0:1.

Од тог тренутка ‘Орлови’ нису успели да се опораве од шока и до краја првог полувремена није било узбуђења.

По повратку са паузе виђен је период од 15 минута најбоље игре Србије, током којег смо имали неколико прилика, од којих су оне Митровића и Сергеја Милинковић-Савића биле најбоље. Међутим, у тим тренуцима нису наши играчи успевали да упуте прави ударац ка голу ривала и хладан туш је уследио експресно.

Готово ни из чега је Бразил стигао до другог поготка, након што је Нејмар изборио корнер сјајним дриблинзима у 68. минуту. Исти играч је извео ударац из угла на прву стативу, тамо је највиши у скоку био Тијаго Силва и главом закуцао лопту у мрежу.

Од тог тренутка игра селекције коју води Младен Крстајић потпуно се распала – повећао се размак између линија, Бразил је имао неколико периода од по два-три минута током којих је држао лопту и рутински привео меч крају.

Могли су Титеови играчи да још који пут затресу мрежу Србије, али је на голу сјајан био Владимир Стојковић који није успео да спречи да се Србија опрости већ после групне фазе.